SKA Winner Lists

The Southern Kingfish Association's long history of Anglers of the Year, Top category and class anglers, and more!

2023 Tournament Season

2023 Tournament Season Open Class Winners 2023 Tournament Season Small Boat Class Winners
National Champions Open Class FORGIVEN
National Champions Small Boat Class HAIL YEAH / OIFC
Top Junior Angler Isabella Crabtree, REEL ASSET FISHING TEAM
Top NextGen Angler AJ Anderson, Get Bent
Top Senior Angler Rob Lupola, Raymarine / Strike Two
Top Lady Angler Kelly Lupola, Raymarine / Strike Two
Top Veteran Angler Kelly Lupola, Raymarine / Strike Two
Top Veteran Angler Rob Lupola, Raymarine / Strike Two

2022 Tournament Season

2022 Tournament Season Open Class Winners 2022 Tournament Season Small Boat Class Winners
National Champions Open Class Caught Slippin
National Champions Small Boat Class CHASIN’ SILVER
Top Junior Angler Brycen Walker, Choice of Two / Bullpen
Top Junior Angler South Bellamy, Choice of Two / Bullpen
Top NextGen Angler Brian Miller, Reel Line
Top Senior Angler Bryce Spatham, Chop It Up / Blue Moon
Top Lady Angler Sherri Beswick, Spiced Rum III
Top Veteran Angler Howard Tuman, Spiced Rum III

2021 Tournament Season

2021 Tournament Season Open Class Winners 2021 Tournament Season Small Boat Class Winners
National Champions Open Class CRAWFISH
National Champions Small Boat Class SUDDEN CHAOS
Top Junior Angler Bryce Tyson, Top Gun
Top NextGen Angler Brian Miller, Reel Line
Top Senior Angler Rob Lupola, Raymarine / Strike Two
Top Veteran Angler Rob Lupola, Raymarine / Strike Two
Top Veteran Angler Kelly Lupola, Raymarine / Strike Two

Top Divisional Teams

Top Small Boat Teams

DIV

ANGLER

TEAM


Top Junior Anglers

Top FXR Pro Fish NextGen Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


Top Lady Anglers

Top Senior Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


Top Veteran Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


2020 Tournament Season

2019 Tournament Season

2018 Tournament Season

National Champions Open Class STORMY GALE
National Champions Small Boat Class THE BLACK PEARL
National Champions Single Engine Class DIRTY SOUTH

2017 Tournament Season

National Champions Open Class NASTY HOOK'R
National Champions Small Boat Class BUG-N-A-RUG EXTERMINATORS
National Champions Single Engine Class TEAM SOUTHBOUND

2016 Tournament Season

National Champions Open Class TEAM NOR-TECH / TUPPENS
National Champions Small Boat Class BLONDIE
National Champions Single Engine Class GFORCE / BOLLMAN BOATS

2015 Tournament Season

Angler of the Year Zach Railey
National Champions Open Class REEL ANARCHY
National Champions Small Boat Class REEL BLESSED
National Champions Single Engine Class BACK-LASH

2014 Tournament Season

Angler of the Year Ron Hildum
National Champions Open Class VENGEANCE
National Champions Small Boat Class HAIL YEAH / OIFC

2013 Tournament Season

National Champions Open Class OIFC
National Champions Small Boat Class Ocean View-We Gaddit

2012 Tournament Season

Angler of the Year Neal Foster
National Champions Open Class PENNY-LESS
National Champions Small Boat Class REEL THRILL / TEAM BONE SUCKIN' SAUCE

2011 Tournament Season

2011 Tournament Season Open Class Winners 2011 Tournament Season Small Boat Class Winners
Angler of the Year Stacy Wester, Big Bad Wolf
National Champions Open Class OIFC
National Champions Small Boat Class STRIKE TWO
Top Junior Angler Cole Edens, East Coast Sports
Top Pro Lady Angler Susan Woithe, The Reel Won
Top Pro Junior Angler Crockett Henderson, Liquid Fire
Top Pro Senior Angler Jim Naset, ProMarineUSA.com / Hannon's Cannon
Rookie of the Year Gordon Daniher, The Dirt Dragger

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


4

Meant 2 B

6

Steve Papen

9

Barrett McMullan

10

Paul Myers, Jr

11

Scott Rush

Seconds 2 Spare

Top Small Boat Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


3

Team Sperry / Net Profit

4

Steve Holley

5

Joe Stark

Overdue

6

Jeffri Durrance

10

Peter Weisberg

11

Jeffri Durrance

2010 Tournament Season

2010 Tournament Season Open Class Winners 2010 Tournament Season Class of 23 Winners 2010 Angler of the Year
Angler of the Year Jamie Ralph, Skin Deep
Angler of the Year Steve Glanz, Skin Deep
National Champions Open Class ALL IN
National Champions Class of 23 & Under REEL THRILL / TEAM BONE SUCKIN' SAUCE
Top Junior Angler Jake Myers, Triple J
Top Senior Angler Rick Dean, Seconds 2 Spare
Top Lady Angler Brittany Orlando, Strictly Fishing
Top Pro Lady Angler Alison Thornton, A-Team / Season Ticket
Top Pro Junior Angler Matthew Farlow, Crawfish
Top Pro Senior Angler Randy Keys, Under Armour / Caliente

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Jimmy Butts

Jimmy Mack

3

Joseph Wells

Dirty Work

4

Alden Thornton

A-Team / Season Ticket

5

Lon Bryan, IV

6

Arik Bergerman

10

Skin Deep

11

Scott Rush

Seconds 2 Spare

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

James Dawkins

2 Dogs

3

Team Sperry / Net Profit

4

Chris Wiles

Caribbean Breeze / Sea Dub

6

Harry Thomas

9

Chip Nifong

10

Pro Marine USA.com / Gatorfan

11

Pro Marine USA.com / Gatorfan

12

Louie DeHaes

Fubar

2009 Tournament Season

2009 Tournament Season Open Class Winners 2009 Tournament Season Class of 23 Winners 2009 Angler of the Year
Angler of the Year Ron Mitchell, Bandit
National Champions Open Class OIFC
National Champions Class of 23 & Under Blue Water Candy
Top Junior Angler Ryan Daniels, Instigator
Top Senior Angler Gary Hiles, Terminator
Top Lady Angler Rosemary Van Lent, Truckin Up
Top Pro Lady Angler Kim Bain-Moore, Crikey
Top Pro Junior Angler Chase Haskin, Conched Out
Top Pro Senior Angler Conrad Lau, Koolau

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


3

Joseph Wells

Dirty Work

4

Dave Rodeffer, Jr

Gameday

5

Kenny Crawford

AT&T; The Real Yellow Pages

6

Dante Fabbro

Due West

7

Gary Hiles

Terminator

8

William Wummer

9

Dieter Cardwell

11

Scott Rush

Seconds 2 Spare

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Burt Ferebee

Second Catch

3

Richard Warner

Momma's Money II

4

Stephen Holley

2008 Tournament Season

2008 Tournament Season Open Class Winners 2008 Tournament Season Class of 23 Winners 2008 Angler of the Year
Angler of the Year Mark Henderson, Liquid Fire Fishing
National Champions Open Class Fish Fever
National Champions Class of 23 & Under EAST COAST SPORTS
Top Junior Angler Christian Fisher, Team Wolcott Marine
Top Senior Angler Don Jackson, Sr, Sea Cruiser
Top Lady Angler Jill Turner, Turner Loose / Angela Marine
Top Pro Lady Angler Jessica Williamson, Koolau
Top Pro Junior Angler Crockett Henderson, Liquid Fire
Top Pro Senior Angler Paul Paulk, C Crazy

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Frank Estman

Miss Kayley

2

Jamie Wallace

3

David Perry

MSC

4

Gary Ryals

5

Sonny Elliott

Get Wet II

6

Jack Penny

Penny Wise

7

Don Jackson, Sr

9

Michael Kennedy

Simply Storage

10

David Haynes, Jr

Rascal

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


2

Chad Shingleton

4

Mike Jiran

Greenbacks

5

Michael Crabtree

Plumb Fun

7

Mark Pochie

Deuces Wild

9

Larry Denning

10

Peter Weisberg

2007 Tournament Season

2007 Tournament Season Open Class Winners 2007 Tournament Season Class of 23 Winners 2007 Angler of the Year
Angler of the Year Chuck Permenter, Mining My Bidness
National Champions Open Class Woodsman / Tail Chaser
National Champions Class of 23 & Under FRAYED KNOT
Top Junior Angler Landen Rucker, Sea Hagg
Top Senior Angler F. Michael Dees, Top Producer
Top Lady Angler Sheree Dees, Top Producer
Top Lady Angler Jenny Dees, Top Producer
Top Pro Lady Angler Sharon Kamp, Lured Away
Top Pro Junior Angler Cory Howard, Hooked for Reel
Top Pro Senior Angler Dan Upton, Team Donzi

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


2

Matt Gray

3

Rusty Campbell

Half Mine Marietta Marine

5

Jim Rachael

Mad Dog

6

Matthew Tarrance

Idle Time

7

Steve McMullen

Airborne

8

Chris Roy

Deja Blu

9

Samuel Cernugel

Coon Dog

10

Gill Strelec, Jr

11

Vic Vazquez

Midnight Madness

12

Greg Carroll

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


2

Steven Ford

Sic-Em

5

Mike McRae

Dr. Hook

7

Cecil Capps, Jr

Sea Hagg

11

Andrew Gunn

Wiltshire Fishing Team

12

John Hewlett

Out Cast II

2006 Tournament Season

2006 Tournament Season Open Class Winners 2006 Tournament Season Class of 23 Winners 2006 Angler of the Year
Angler of the Year Ron Mitchell, Bandit
National Champions Open Class OFFSHORE WARRIOR
National Champions Class of 23 & Under TEAM BANDIT
Top Junior Angler - East Wesley Thomas, Sundance Marine
Top Junior Angler - Gulf Andrew Montgomery, Intense
Top Senior Angler Jack Penny, Penny Wise
Top Lady Angler - East Kristen Bishop, Fishbuster
Top Lady Angler - Gulf Melissa Wells, Purse Snatcher
Top Pro Lady Angler Sharon Kamp, Lured Away
Top Pro Junior Angler Jake Smith, Comfortably Numb
Top Pro Senior Angler Albert Vrazel, Lured Away

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


3

Ron Green

Dirty Work

4

Todd Veal

Sea Ducer

6

Jack Penny

Penny Wise

8

Jose Reyes, Jr

9

Patrick Bryant

10

Bobby Schoenfeld

Lured Away

11

Pete Tsourakis

Four Mary's

12

D. Allen Kinney

Gambler

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Tim Casey

4

Lon Bryan, IV

5

Lon Bryan, IV

7

David Rogers, Jr

Quietus

8

Jason Wagen

Millennium Marine

9

Chip Nifong

10

Mark Whitmire

Grinder

11

Tim Packard

12

Chip Nifong

2005 Tournament Season

2005 Tournament Season Open Class Winners 2005 Tournament Season Class of 23 Winners 2005 Angler of the Year
Angler of the Year Terry Johnson, Final Strike
National Champions Open Class WILD TURKEY
National Champions Class of 23 & Under Captain Stanman
Top Junior Angler - Gulf Tyler Kennedy, Kwazar
Top Junior Angler - East Stevie Dellane, Penny Wise
Top Senior Angler Jack Thomas, Kellie Ann
Top Lady Angler - East Rosemary Van Lent, In the Rough
Top Lady Angler - Gulf Sheree Dees, Top Producer
Top Lady Angler - Gulf Jenny Dees, Top Producer
Top Pro Lady Angler Rosemary Van Lent, In the Rough
Top Pro Junior Angler Katherine Schafschwerdt, Wound Tight
Top Pro Senior Angler William Taylor, That's My Dog

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


3

John Wapole, Jr

4

Play'n To Win

6

Jack Penny

Penny Wise

7

Matthew Caldwell

XS Rated

8

Brett Donnshoe

Texas Contender

10

Jack Thomas

Kellie Ann

11

Billy Delph

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Greg Cundiff

King of Kings

4

Scott Poppell

Havelin "S"

5

Richard Geiger

Wave Buster

6

Daniel Clark

Constant Chaos

7

Cecil Capps, Jr

Sea Hagg

8

David Markham

Mossy Oak

9

Jason Bass

American Made

10

Crant Cloughley

No Limits

11

Mike Grourley

2004 Tournament Season

2004 Tournament Season Open Class Winners 2004 Tournament Season Class of 23 Winners 2004 Angler of the Year
Angler of the Year Dean Spatholt, Fish Meister
National Champions Open Class Rusty Hook
National Champions Class of 23 & Under Snafu
Top Junior Angler - Gulf Tyler Kennedy, Kwazar
Top Junior Angler - East Sarah Stephenson, Digestible
Top Senior Angler Harvey Way, Team Young Guns
Top Lady Angler - East Susan Kaminsky, Loose Lucy
Top Lady Angler - East Jan Chase, Loose Lucy
Top Lady Angler - Gulf Elizabeth Roberts, Pure Attitude

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

John Lewis

2

Randall Edens

Reel Greedy

3

Eddie Barham

Reel Greedy

4

Lee Way, Jr

Team Young Guns

5

Rick Smith

6

Kevin Schmidt

Fish Attack

7

David Van Lent

In the Rough

8

John Dusek

Yellowfin

9

Mike Edwards

10

Robbie Yancy

Getcha Some

11

Rob Delph

12

Jeff Crouch

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


2

Chad Sanders

Reel Screamer

3

Charles Stephens

Shady Grady II

4

Johnny Wildes

5

Mike McRae

Dr. Hook

6

Ron Hedeman

Fair Warning

7

David Rogers, Jr

Quietus

8

Cliff McCrummen

Family Attraction

9

Thunder Ball

10

Duane Zamonis

Outaline

12

Brian Phillips

Frequent Flyer

2003 Tournament Season

2003 Tournament Season Open Class Winners 2003 Tournament Season Class of 23 Winners 2003 Angler of the Year
Angler of the Year Paul Massey, Outrageous
National Champions Open Class WILD TURKEY
National Champions Class of 23 & Under Robert Olsen
Top Junior Angler - East Kevin Steele, Mack Daddy
Top Junior Angler - Gulf Tyler Kennedy, Kwazar
Top Senior Angler Jack Thomas, Smilin Jack
Top Lady Angler - East Rosemary Van Lent, In the Rough
Top Lady Angler - Gulf Sheree Dees, Top Producer
Top Lady Angler - Gulf Jenny Dees, Top Producer

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

John Moore

Unreel

2

Jeff York

Trick Z

3

Robert Wyndam

4

Frank Strickland

Rebecca Ann

5

Paul Massey

Outrageous

6

John Smith

Et Tu Bruse

7

Hutch Thompson

Sujac

8

Jose Reyes, Jr

9

Andrew Hinton

Hot Grits

10

Tom Kenney

11

Scott Routh

Devocean

12

Ken Stafford

Ken's Car Tunes

13

Johnny Johnson

Zig Zag

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Burt Ferebee

Second Catch

3

J. Michail Hubbard, Sr

Mikey Likes It

4

Johnny Wildes

5

Mike Dousman

Survivor

6

Tommy Pease

Challenger

9

Chad Sonders

Reel Screamer

10

Duane Zamonis

Outaline

11

Eric Smith

Comfortably Numb 2

12

Harry Crump

Rocketman

2002 Tournament Season

2002 Tournament Season Open Class Winners 2002 Tournament Season Class of 23 Winners 2002 Angler of the Year
Angler of the Year Ed Mecchella, Fish Fever
National Champions Open Class Fish Fever
National Champions Class of 23 & Under Jesse James
Yamaha Pro Champion Ed Mecchella, Fish Fever

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


2

Scott Harris

Team Mckee Craft

3

Richard Boone

Sea Duction 2

4

Todd Veal

Sea Ducer

5

Sandy Smith

Gatorbait

6

Larry Galan

Miss Treated

7

Michael Dees

Top Producer

8

John Dusek

Yellowfin

10

Casey Hunt

Australian Gold

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Chip Sanders

Reel Screamer

2

Thomas Hemphill

3

Steve Fania

Ronda Lynn

4

Kyle Williams

Broke Out

5

Steve Donaison

Sea Strike Factory

6

Leo Plenski

Hi Caes

7

Cecil Capps, Jr

Sea Hagg

8

Darrin Taylor

Insta-gator

9

Chad Sanders

Reel Screamer

10

Steve Senecal

Knot Home

11

Richard Darlington

Propwash

12

Harry Crump

Rocketman

13

Joseph Tew

Reel Quik

14

Jeff Weathers

Tripple Gobble

15

Lynn Nolen

Pure Attitude

2001 Tournament Season

2001 Tournament Season Open Class Winners 2001 Tournament Season Class of 23 Winners 2001 Angler of the Year
Angler of the Year Chris Chase, The Chase
National Champions Open Class OFFSHORE WARRIOR
National Champions Class of 23 & Under Carolina Adventure
Yamaha Pro Champion Creighton Parker, Rag Tag
Top Junior Angler Shea Foster
Top Lady Angler Ginger Shook, Kwazar

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Don Westbrook

2

Brant McMullan

Carolina Contender

3

Gene Seiveno

Carolina Cocky

4

Lee McCurdy

5

Matt Pittman

6

Brian Alstrom

Hammer 'Em

8

Mark Lee

Shockwave

10

Sandy Smith

Gator Bait

11

Robert Woithe

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Clay Croom

Team Kencraft

2

Shane Hollar

Never Ready

3

Walter Giese

Miss Mercy

4

Ricky Williams

N-2-Deep

5

Andrew Seeker

Fish Seeker

6

Vernon Bonnell

7

Mark Collier

Marishle C / Hardcore

8

Darrin Taylor

Bounty Hunter

9

Mike Webb

Webb's Fiberglass

10

Jeff Aycock

Miss Leigh Anne

11

Eric Smith

Comfortably Numb 2

12

Steve McMullen

Airborne

2000 Tournament Season

2000 Tournament Season Open Class Winners 2000 Tournament Season Class of 23 Winners 2000 Angler of the Year
Angler of the Year David Van Lent, Team Yellowfin
National Champions Open Class Team Donzi
National Champions Class of 23 & Under Miss Behavin'
Top Junior Angler Tyler Kennedy, Kwazar

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Edward Dineen

Tenacity

3

Patrick Bellamy

4

Henry Bishop

Gravy Train

5

Darrell Smith

Papa Styles

6

Steve Humphries

Hurra Kane

8

Steven Cole

Maverick

10

Ed Mecchella

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Leo Barrington

Bear Cat

2

Burt Ferebee

Second Catch

3

Bill Haire

South Carolina Outdoors

4

Trey Tait

Got Your Spot

5

Richard Tipping

Papa Joe

6

Robyn Dawson

Porkchop

7

JJ Gilmore

Quietus

9

Jerry Ballard

Second Nature

10

Dick Russell

The Brute

1999 Tournament Season

1999 Tournament Season Open Class Winners 1999 Tournament Season Class of 23 Winners 1999 Angler of the Year
Angler of the Year Dave Workman, Jr, C&H Lures
National Champions Open Class RX CAPE
National Champions Class of 23 & Under Freespool
Top Junior Angler - Gulf Adam Taylor, Wave Runner
Top Junior Angler - Overall Cody Chivas, La Perla
Top Senior Angler Joe Bruce, Angling Pursuits
Top Lady Angler - East Jan Chase, The Chase
Top Lady Angler - Overall Ronda Abshire, RXCape

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

John Wilkins

Team May Craft

3

Robert Wyndam

4

Al Martin

Gullah Gal

5

Russ Russell

Credit Line

6

Chris Chase

7

Weldon Heisser

Crap Shooter

8

Steven Cole

Maverick

10

Randy Keyes

La Perla

Top Class of 23 Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Burt Ferebee

Second Catch

2

Walter Giese

Miss Mercy

3

Charles Stephens

Shady Grady

4

Bob Wedincamp

Inside Out

5

Robert Bishop

6

Paul Eichler

Nick of Time

7

Cecil Capps, Jr

Sea Hagg

8

Chris Machacek

Force 10

9

John Hutchens

Daddy's Dream

10

Johnny Gay

Top Lady Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Margaret Ferebee

Second Catch

2

Laura Spatholt

3

Susan Kaminsky

Loose Lucy

4

Barbara Armstrong

Jim-n-I

5

Karen Clifton

Hott Pursuit

6

Jan Chase

8

Nichole Christoph

Double Trouble

9

Shae Lewis

10

Dorothy Riley

Ambitious

Pro

Sarah Hopkins

Wild Bill

Top Junior Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


3

Field Hucks

Mean C

4

Brenton Davis

Jim-n-I

5

Frank Strickland, Jr

Rebecca Ann

6

Joe Alger

7

Adam Taylor

Wave Runner

8

Rudy Zaruba, IV

Reel Obsession

10

Cody Chivas

La Perla

Pro

Cody Chivas

La Perla

Top Senior Anglers

DIV

ANGLER

TEAM


1

Roger Eades

Have Mercy

2

Harry Ivey

Country Ham

3

Don Myers

4

Mark Durden

Jim-n-I

5

Rusty Russell

My Honey 3

6

Robert Woithe

7

Mitt Butler

Crawgator

8

Charles Everts

Riff Raft

9

Charles Cook

Daddy's Dream

10

Joe Bruce

Angling Pursuits

Pro

Joe Bruce

Angling Pursuits

1998 Tournament Season

1998 Tournament Season Open Class Winners 1998 Angler of the Year
Angler of the Year Steve Shook
National Champions Open Class THATS MY DOG
Top Junior Angler Kevin Murphy
Top Senior Angler Glenn Slaughter
Top Lady Angler - West Ginger Shook
Top Lady Angler - East Kelly MacEwan

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER


1

Kenneth Lane

2

Stacy Wester

3

Derrick Blanton

4

Stuart Booth

5

Brian Bushloper

6

Mike Smith

7

Brent Maggio

9

David Murphy

10

Sid Steverson

Top Lady Anglers

DIV

ANGLER


1

Dawn Lane

2

Dana Stutz

3

Michele Cameron

4

Laura Crawford

5

Kelly MacEwan

6

Dayna Hall

8

Ginger Shook

9

Susan Kaminsky

10

Karen Smith

Open

Ginger Shook

Top Junior Anglers

DIV

ANGLER


1

Brandon Sewell

2

Chandler Rourk

3

Wesley Hamilton

4

A.J. Tucker

5

Brandon Kirby

6

Casey Bryde

7

Bill Kleinschrodt

9

Kevin Murphy

10

Mike Welter

Open

Brandon Kirby

Top Senior Anglers

DIV

ANGLER


1

Jimmy Hayes

2

Maurice Emmart, Jr

3

Wyndal Vereen

4

Alfred Kolberg

5

Joe Bruce

6

Bruce Woithe

7

L.A. Denzer

9

Glenn Slaughter

10

L.A. Denzer

1997 Tournament Season

1997 Tournament Season Open Class Winners 1997 Angler of the Year
Angler of the Year Clayton Kirby
National Champions Open Class Gary & Elizabeth Unger
Top Junior Angler - East Brandon Kirby
Top Junior Angler - West Michael Guffey, Jr
Top Senior Angler Jimmy Hayes
Top Lady Angler - East Karen Clifton
Top Lady Angler - West Ginger Shook

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER


1

Denny Spence

2

Steve Walton

3

David Hooks, Jr

4

Larry Wilson

5

Billy Crabtree

7

Marcus Kennedy

8

Steve Shook

9

Stacy Wester

10

DuWayne Crofton

Top Lady Anglers

DIV

ANGLER


1

Carol Morris

2

Rickie Moore

3

Susan Kaminsky

4

Sheri Getsinger

5

Karen Clifton

6

Rosemary Van Lent

7

Wendy Fuller

8

Ginger Shook

9

Margaret Chapman

10

Karen Smith

Open

Deborah Cooper

Top Junior Anglers

DIV

ANGLER


1

Ross Williams

2

Matt Smith

3

Jerimiah Williams

4

Daniel Gourley

5

Brandon Kirby

6

Kyle Hehenberger

7

Michael Guffey, Jr

8

Beau Sonnier

9

David Spence

10

Mike Welter

Open

Brandon Kirby

Top Senior Anglers

DIV

ANGLER


1

Jimmy Hayes

2

William Boucher

3

Al Kolberg

4

J.L. Owens, Jr

5

Joe Bruce

6

G.W. Fine

9

Ed Weeks

10

M.B. Pleasant

1996 Tournament Season

1996 Tournament Season Open Class Winners 1996 Angler of the Year
Angler of the Year Rick Smith
National Champions Open Class KILL-N-ME
Top Divisional Angler Ron Enslen
Top Junior Angler Bunky Payne
Top Senior Angler Robert Woithe
Top Lady Angler Wendy Fuller

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER


1

David Franklin

2

Ronald Sutton

3

Ron Enslen

4

Charles Getsinger

5

Jack Horne

6

Tom Chase

7

P.J. McLeod

8

Marcus Kennedy

9

Mark Emmart

1995 Tournament Season

1995 Tournament Season Open Class Winners 1995 Angler of the Year
Angler of the Year Dave Workman, Jr
National Champions Open Class Almost Heaven
Top Divisional Angler Fred Carlson
Top Junior Angler Robert Thompson
Top Senior Angler G.W. Fine
Top Lady Angler Christine Schonfeld

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER


1

Marvin Blount

2

Don Wilsey

3

K.P. Parks

4

Klaus Schonfeld

5

Fred Carlson

6

DuWayne Crofton

Top Lady Anglers

DIV

ANGLER


1

Carol Morris

2

Kathy Spainhour

3

Sheri Getsinger

4

Christine Schonfeld

5

Jacklyn Turner

Top Junior Anglers

DIV

ANGLER


1

Brandon Sewell

2

Janna Franklin

3

Jennifer Bass

4

Brian Stancil

5

Matthew Smith

6

Robert Thompson

Top Senior Anglers

DIV

ANGLER


1

Jimmy Hayes

2

Jimmy Hayes

3

Reuben Way, Jr

4

L.A. Denzer

5

L.A. Denzer

6

G.W. Fine

1994 Tournament Season

1994 Tournament Season Open Class Winners 1994 Angler of the Year
Angler of the Year Dave Workman, Jr
National Champions Open Class Final Approval
Top Divisional Angler Selby Lewis, Jr
Top Junior Angler Brian Hasson
Top Senior Angler Reuben Way, Jr
Top Lady Angler Becky Thompson

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER


1

Horace Sikes

2

Richard Hobbs

2

Selby Lewis

3

Dave Workman

4

Clenton Thompson

5

Mark Wray

Top Lady Anglers

DIV

ANGLER


1

Carol Morris

2

Betty Henry

3

Mamie Mason

4

Becky Thompson

5

Lori Johnson

Top Junior Anglers

DIV

ANGLER


1

Taylor Sikes

2

Evan Jeffords

3

Brian Davis

4

Brian Davis

5

Brian Hasson

Top Senior Anglers

DIV

ANGLER


1

Al Morris, Sr

2

Reuben Way, Jr

3

L.A. Denzer

4

L.A. Denzer

5

Alan Gordon

1993 Tournament Season

1993 Tournament Season Open Class Winners 1993 Angler of the Year
Angler of the Year Wyndal Vereen
National Champions Open Class Venus Baby
Top Divisional Angler Rick Smith
Gulf Coast Divisional Winner John Ennis
Top Junior Angler Josh Williams
Top Senior Angler L.A. Denzer
Top Lady Angler Gloria McClain
Top Amateur Angler Russ Russell

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER


1

Ron Enslen

2

Wyndal Vereen

3

Ray McClain

4

Rick Smith

5

Blair Wickstrom

Top Lady Anglers

DIV

ANGLER


1

Chandra Kirby

2

Grace Ann Munroe

3

Gloria McClain

4

Paulette Walker

5

Barbera Ladner

Top Junior Anglers

DIV

ANGLER


1

Janna Franklin

2

Eric Best

3

David Benjamin, Jr

4

Kalyb Pope

5

Brian Hasson

Top Senior Anglers

DIV

ANGLER


1

Harry Ivey

2

Reuben Way, Jr

4

Robert Hasson

5

L.A. Denzer

Top Amateur Anglers

DIV

ANGLER


1

Rhett Dickson

2

Mark Dickson

3

Chris Hutchinson

4

Russ Russell

5

Vernon Bonnell

Gulf

Lloyd White

1992 Tournament Season

1992 Tournament Season Open Class Winners 1992 Angler of the Year
Angler of the Year Joe Bruce
National Champions Open Class THE RIGHT ONE BABY
Top Divisional Angler Wayne Conn
Top Junior Angler Brandon Kirby
Top Senior Angler Lonnie Broadwell
Top Lady Angler Chandra Kirby

Top Divisional Anglers

DIV

ANGLER


1

Richard Forbis

2

Brian Davis

3

Eric Gowdy

4

Klaus Schonfeld

5

Nick Parrish

6

Stephen Ennis

Top Lady Anglers

DIV

ANGLER


1

Stacy Prestwood

2

Chandra Kirby

3

Betty Henry

4

Marilyn Anderson

5

Marcia Davis

6

Susan Mauldin

Top Junior Anglers

DIV

ANGLER


2

Justin Simmons

3

Caroline Shelley

4

Lee Kennedy

5

Kalyb Pope

Top Senior Anglers

DIV

ANGLER


1

Harry Ivey

2

Reuben Way, Jr

3

Joel Henry

1991 Tournament Season

1991 Tournament Season Open Class Winners 1991 Angler of the Year
Angler of the Year Clayton Kirby
Top Junior Angler Brandon Kirby
Top Lady Angler Kathy Spainhour
Top Three Tournament Aggregate Award Brian Henry
SiriusXM Marine Weather
Loadmaster Custom Aluminum Trailers

Member Tools

SiriusXM Marine
Gallagher Charter Lakes Marine Insurance
PointClickFish
Aftco
Fell Marine
Loadmaster
FXR Pro Fish
Mustang Survival
Rapid Fishing Solutions
Garmin
Cannon
Gamefish Vodka
Ocean Tamer Marine Bean Bags
Blue Water Candy Lures
Tuppens Marine & Tackle
Black Rifle Coffee Company

Tournament Trail Partners